large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

W Duszanbe trwają uroczystości Navrouz PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 24 marca 2014 12:35

W Duszanbe trwają uroczystości Navrouz20 marca w stolicy Tadżykistanu rozpoczęły się ogólnokrajowe obchody święta Navrouz. W nocy z 20-21 marca, kobiety gotowały „sumanak” - słodką pastę wykonaną w całości z kiełkującej pszenicy. Tradycja przygotowywania tej potrawy z okazji obchodów święta Navrouz sięga jeszcze czasów Wielkiego Imperium Perskiego.


Pszenica jest moczona i przygotowywana przez około tydzień. Gotowanie potrawy tradycyjnie rozpoczyna się późnym wieczorem i trwa aż do rana, a w uroczystościach biorą udział wyłącznie kobiety.
Ponadto w dniu 21 marca w kompleksie Navrouzgoh odbyły się przedstawienia teatralne, a w dniu 22 i 23 marca na stadionie w Duszanbe zorganizowane zostały zawody sportowe.

Nouruz (w zależności od języka również zapisywane jako Nevruz, Newroz, Navruz, Nowruz, Naurız, Nooruz, Novruz, Navrez) – tradycyjne irańskie święto nowego roku, obchodzone w dniu równonocy wiosennej, od 2010 obchodzone na arenie międzynarodowej (ang. International Nowruz Day.

Pierwotnie związane było z tradycją zaratusztriańską. W czasach Achemenidów święto było okazją do złożenia hołdu królowi perskiemu przez delegacje wszystkich ludów wchodzących w skład Imperium Perskiego. Ceremonie odbywały się w Persepolis.

Nazwa święta pochodzi z języka staroperskiego od słów nava (nowy) i rəzaŋh (dzień), i zachowuje swoje znaczenie również we współczesnym języku perskim نو روز nouruz. Obecnie święto Nouruz oprócz Iranu jest obchodzone także w Afganistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, Tatarstanie, Sudanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu i Tybecie, na Zanzibarze, w wielu regionach Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Kaukazu, a także w części Chin i Ameryki Północnej.

10 maja 2010 zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/64/253, jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca. W 2009 roku Nouruz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: Asia plus/wikipedia

Poprawiony: środa, 02 kwietnia 2014 12:40