large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ruch towarowy pomiędzy Kirgistanem i Tadżykistanem powoli ożywa PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 06 kwietnia 2014 20:38

Ruch towarowy pomiędzy Kirgistanem i Tadżykistanem powoli ożywaZastępca tadżyckiego ministra transportu, Sherali Ganjalov powiedział w rozmowie z portalem Asia Plus, że pomiędzy Tadżykistanem i Kirgistanem został już otwarty między-graniczny ruch towarowy. Do tej pory pomiędzy tymi państwami otwartych było zaledwie kilka przejść granicznych, a i tak możliwość przekraczania granicy mieli mieszkańcy zamieszkujący w wąskim pasie przygranicznym.

Jak powiedział Sherali Ganjalov, ostatnimi czasy większość ciężarówek wiozących towary do Tadżykistanu przez Kirgistan, z powodu zamknięcia granicy pozostawała w kirgiskim mieście Osh, gdzie oczekiwały na rozładunek.

Przypominamy, że przejścia na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu zostały otwarte po raz pierwszy od połowy stycznia dopiero w dniu 31 marca.

W dniu 11 stycznia pomiędzy tymi państwami doszło do incydentu w wyniku którego pięciu kirgiskich pograniczników oraz jeden policjant zostali przewiezieni do szpitala. Służby graniczne Kirgistanu oskarżyły Tadżykistan o sprowokowanie wymiany ognia,  co jeszcze bardziej zaogniło stosunki pomiędzy obydwoma państwami.

Według tadżyckich raportów, spór pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw wybuchł po tym, gdy tadżyccy strażnicy zwrócili uwagę i nakazali zakończenie prac robotnikom prowadzącym prace drogowe w spornym rejonie na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.

Wymiana ognia nastąpiła podobno przy punkcie ujęcia wody, gdzie pogranicznicy obu państw pokłócili się

źródło: asia plus

Poprawiony: piątek, 18 kwietnia 2014 20:45