large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżycki MSZ wydał oświadczenie nt potrzeby pomocy od partnerów na rzecz rozwoju kraju PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 21 lipca 2015 22:05

Tadżycki MSZ wydał oświadczenie nt potrzeby pomocy od partnerów na rzecz rozwoju krajuMinisterstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu w dniu 21 lipca wydało oświadczenie, szukając pomocy od partnerów na rzecz rozwoju aby złagodzić skutki ostatnich klęsk żywiołowych. Oświadczenie w szczególności zwraca uwagę, że lawiny błotne i powodzie spowodowane ulewnymi deszczami i topnieniem lodowców spowodowały straty w wielu obszarach górskich w Tadżykistanie w tym miesiącu.

Szacowany rozmiar szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi wynosi 100 mln dolarów.

"Według wstępnych danych, najbardziej ucierpiał obszar Shugnan w Regionie Autonomicznym Gorno Badakhshan (GBAO). 58 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych całkowicie, a 14 innych zostało uszkodzonych przez błoto i powodzie w miejscowościach Barsem, Berdibekobod i Kolkhozobod. Lawiny błotne i woda zniszczyły również jedną szkołę, sześć sklepów, dwa mosty dla pieszych, dwa mosty drogowe, 1300 metrów kanałów irygacyjnych, 3,5 kilometrów autostrady z Chorogu do Murgab, dwa kilometry dróg wiejskich, pięć parkingów, jedna stacja paliw, 8 km od linii elektrycznych i ponad 3000 różnych drzew" - czytamy w oświadczeniu.

W Gorno Badakhshan, błota spowodowały straty także w rejonach Ishkashim, Rushan, Vanj i Darvoz. W miejscowości Lugad w dystrykcie Vanj, sześć osób i pięć innych zostało uznanych za zaginionych.

Lawiny błotne i powodzie spowodowały zniszczenia także w dystryktach Jilikul, Bokhtar, Jomi, Khuroson, Rumi, Shahritous, Qubodiyon, Panj i Hamadoni w prowincji Khatlon. 43 km robót ziemnych zabezpieczających brzeg zostało zniszczonych w Khatlon.

W prowincji Sughd, lawiny błotne i powodzie dotknęły Ayni, Kuhistoni Mastchoh, Panjakent, Isfara, Shahriston i dzielnice Jabborrasoulov. Jeden most drogowy i 28,8 km od brzegu prac wzmacniających zostały zniszczonych.

W rejonach podległych centrum, lawiny błotne i powodzie spowodowały poważne uszkodzenia w Nourobod, Reszt, Tojikobod, Jirgatol i Tavildara. 8,5 km Prac wzmacniających zostało zniszczonych w tych rejonach. Ulewny deszcz w dniu 20 lipca spowodował osuwisko, które zablokowało rzekę Kamarob. Powódź zniszczyła 60 budynków mieszkalnych w miejscowości Pingun, jeden most drogowy, 10 km dróg, dwa mosty dla pieszych, dwa młyny i jeden transformator. Ponad 50 gospodarstw domowych zostało zniszczonych całkowicie i około 100 innych zostało częściowo uszkodzonych w miejscowościach Bedak i Khalkarf. Na mieszkańca wsi Bedak osunęła się lawina, powodując jego śmierć. W dzielnicy Reszt siedem kilometrów linii elektrycznych zostały zniszczonych.

źródło: news.tj

Poprawiony: wtorek, 21 lipca 2015 22:18