large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

"Tadżykistan to państwo autorytarne, gdzie łamane są prawa człowieka" mówi Sekretarz Stanu USA PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 19 kwietnia 2013 18:01

altW dniu 19 kwietnia 2013 r. Sekretarz Stanu USA, John Kerry przedstawił w Kongresie Stanów Zjednoczonych raport o sytuacji praw człowieka na świecie w roku 2012. W raporcie możemy przeczytać, że ​​Tadżykistan jest państwem autorytarnym, a prezydent Emomali Rachmon i jego zwolennicy, pochodzący głównie z jednego regionu kraju, zdominowali całą scenę polityczną. Według raportu, w kraju konstytucja przewiduje wielopartyjny system polityczny, ale w praktyce rząd nie jest przychylny pluralizmowi politycznemu.Dokument stwierdza, że ​​najbardziej istotne problemy praw człowieka w Tadżykistanie to stosowanie tortur i znęcania się nad więźniami przez siły bezpieczeństwa, ograniczenie wolności słowa i swobodnego przepływu informacji, w tym powtarzające się blokady internetowych serwisów informacyjnych i społecznościowych, ograniczenia wolności religijnej, oraz przemoc i dyskryminacja wobec kobiet.

Inne ograniczenia praw człowieka w Tadżykistanie które zostały wymienione w Amerykańskim Kongresie to:  arbitralne aresztowania, odmowa prawa do rzetelnego procesu sądowego; trudne i zagrażające życiu więzienne warunki; zakaz międzynarodowego monitorowania dostępu do więzień; ograniczenia w edukacji religijnej dzieci; korupcja, oraz handel ludźmi ( w tym handel kobietami do domów publicznych oraz handel dziećmi).

Urzędnicy służby bezpieczeństwa oraz inni pracownicy państwowi działają bezkarnie. Było bardzo mało oskarżeń urzędników państwowych o łamanie praw człowieka.

Niskie płace dla sędziów i prokuratorów czynią ich podatnymi na korupcję, co zresztą jest powszechną praktyką. Przedstawiciele rządu poddany sędziów do wpływów politycznych.

Prawo gwarantuje wolność słowa i prasy, jednak w praktyce rząd ogranicza te prawa. W 2012 r. władze w dalszym ciągu ograniczały wolność słowa poprzez zatrzymania, i groźby wysokich grzywien.

źródło: asia plus

Poprawiony: wtorek, 30 kwietnia 2013 08:29