large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rachmon: Wybory będą testem dla demokracji w kraju PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 08 września 2013 21:08

Rachmon: Wybory będą testem dla demokracji w krajuPrezydent Emomali Rahmon oświadczył dziś podczas ceremonii  obchodów 22. rocznicy niepodległości w Tadżykistanie, że nadchodzące wybory prezydenckie zaplanowane na 6 listopada będą poważnym testem dla młodej demokracji Tadżykistanu. Lider kraju wyraził przekonanie, że wybory prezydenckie odbędą się zgodnie z normami prawnymi kraju, w sposób przejrzysty, wolny i demokratyczny. Ze względu na to, Rahmon wezwał potencjalnych kandydatów na prezydenta do udziału w wyborach i zachowania wysokiego poczucia odpowiedzialności i kultury politycznej.


Rahmon powiedział: "Wybory prezydenckie nie powinny przekształcić się w pole konfliktów i walki, ale powinny być okazją dla kandydatów do przedstawienia swoich programów, a wolny elektorat wybierze wówczas najlepszy program."
Emomali Rachmon swoją poważną karierę polityczną rozpoczą w 1990 roku, kiedy został wybrany jako poseł do Komitetu Centralnego Tadżyckiej SRR. Od 1992 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady Najwyższej republiki.
6 listopada 1994 Rahmonow został wybrany prezydentem, natomiast zaprzysiężony 16 listopada tego samego roku. Dzięki zmianom w konstytucji mógł zostać wybrany ponownie na to stanowisko 6 listopada 1999 na siedmioletnią kadencję. Według źródeł oficjalnych głosowało wówczas na niego w wyborach powszechnych 97% wyborców, choć zagraniczni obserwatorzy zgłaszali liczne zastrzeżenia i podawali przykłady łamania prawa wyborczego. W 2003 Rahmonow wygrał referendum, dzięki któremu mógł pozostać u władzy na następne kadencje po upływie mandatu. Opozycja jednak zarzucała mu, iż referendum zostało sfałszowane. 6 listopada 2006 po raz kolejny został wybrany na stanowisko prezydenta, uzyskując ponad 76% głosów. Również te wybory były krytykowane przez międzynarodowych obserwatorów jako niespełniające demokratycznych wymogów.

źródło: asia plus

Poprawiony: piątek, 20 września 2013 19:36