large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

W Islamabadzie odbyło się spotkanie ministerialne w sprawie projektu CASA 1000. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 15 września 2013 20:00

W Islamabadzie odbyło się spotkanie ministerialne w sprawie projektu CASA 1000.Przedstawiciele Tadżykistanu , Kirgistanu , Afganistanu i Pakistanu zebrali się w stoli Pakistanu w Islamabadzie w celu omówienia kwestii finansowych a także ocen środowiskowych i społecznych związanych z projektem CASA 1000. Według podpisanej umowy, wszystkie kraje zgodziły się że Tadżykistan i Kirgistan będą w okresie letnim przekazywać nadwyżki prądu do Afganistanu i Pakistanu ( od maja do września ). W ciągu 15 lat , Afganistan otrzyma około 300 megawatów energii elektrycznej rocznie , a Pakistan około 1000 megawatów.Jak donoszą pakistańskie media, ten przełomowy projekt realizowany przez Tadżykistan, Kirgistan, Pakistan i Afganistan warty miliard dolarów przyczyni się do stworzenia warunków dla zrównoważonego handlu energia z elektrowni wodnych i pomoże złagodzić niedobory energii w krajach takich jak Afganistan czy Pakistan przy jednoczesnym zastrzyku finansowym do budżetu w krajach eksportujących .

Pakistański Minister gospodarki Wodnej i Energii Khawaja Muhammad Asif powiedział " Mamy nadzieję, że realizacja CASA - 1000 będzie krokiem w rozwoju dalszych stosunków pomiędzy państwami  Azji Środkowej i Południowej. "


Projekt Azja Środkowej – Azja Południowa Regionalnym Rynkiem Energii Elektrycznej (CASA 1000) – to koncepcja rozwoju handlu energią między krajami obu regionów, w czterech krajach, w tym Kirgistanie i Tadżykistanie w Azji Środkowej oraz Afganistanie i Pakistanie w Azji Południowej, które zgodziły się opracować pierwszy projekt w ramach CASA 1000. Projekt ma na celu stworzenie niezbędnej infrastruktury przesyłowej w celu umożliwienia handlu około 1300 MW energii elektrycznej pomiędzy Azją Środkową i Azją Południową.

Projekt przyczyni się do rozwoju niezbędnej infrastruktury i stworzenia ram instytucjonalnych i prawnych do przekazywania nadwyżek mocy z dotychczasowych elektrowni w Tadżykistanie i Kirgistanie do Afganistanu i Pakistanu.

Bank Światowy i Islamski Bank Rozwoju wyraziły gotowość do finansowania projektu. Poza tym Rosja wyraziła zainteresowanie zainwestowania 500.000.000 dolarów w projekt CASA 1000 za pośrednictwem Inwestycyjnych Funduszy Euroazjatyckich.

Projekt ma zostać ukończony w 2017 roku.

źródło: asia plus

Poprawiony: piątek, 27 września 2013 12:08