large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Eksperci z organizacji Lekarze na rzecz Praw Człowieka przeprowadzą szkolenia w Duszanbe PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 18 września 2013 23:23

Eksperci z organizacji Lekarze na rzecz Praw Człowieka przeprowadzą szkolenia w DuszanbeMiędzynarodowi eksperci z organizacji Lekarze na rzecz Praw Człowieka (Physicians for Human Rights ) ze Stanów Zjednoczonych i Gruzji w dniach 18-21 września w Duszanbe przeprowadzą szkolenia w których udział wezmą tadżyccy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej , psychologowie, eksperci medycyny sądowej oraz prawnicy. Tadżycki personel szkolony będzie w sprawie poprawnego i efektywnego dokumentowania przypadków tortur w Tadżykistanie.

Szkolenie jest prowadzone przez Tadżyckie Centrum Praw Człowieka i PHR ze wsparciem tadżyckiego oddziału Open Society Institute / Assistance Foundation.
Uczestnicy szkolenia to przede wszystkim eksperci medycyny kryminalistycznej, lekarze ze szpitali miejskich , psychologowie , prawnicy , lekarze i urzędnicy zakładów karnych itp.

Parvina Navrouzova , koordynator projektu, powiedziała: "Nie ma żadnych norm prawnych regulujących procedurę tworzenia i prowadzenia niepaństwowych kryminalistycznych badań lekarskich, przez co istnieje ogromny brak wykwalifikowanych lekarzy posiadających doświadczenie w dokumentowaniu i rozpoznawaniu przypadków tortur na pacjentach. Dlatego też, konieczne jest szkolenie personelu medycznego do przeprowadzenia podstawowych badań lekarskich zgodnie ze standardami protokołu Stambulskiego , które dadzą zatrzymanym lub prawników możliwość wyboru lekarzy i placówek medycznych do przeprowadzenia badań i stwierdzenia czy dany człowiek był torturowany, czy nie”

Źródło: Asia plus

Poprawiony: sobota, 28 września 2013 20:12