large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

TRACECA: Tadżyckie i Uzbeckie władze powinny podpisać porozumienia w sprawie komunikacji samochodowej PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 21 września 2013 19:49

TRACECA: Tadżyckie i Uzbeckie władze powinny podpisać porozumienia w sprawie komunikacji samochodowejUchwała przyjęta na konferencji w Duszanbe na temat " Międzynarodowego Rozwoju Transportu Drogowego i potencjału tranzytowego w Azji Środkowej na okres do 2023 r. " zaleca władzom Tadżykistanu i Uzbekistanu podpisanie porozumienia w sprawie komunikacji samochodowej. W ramach podpisanej umowy Tadżykistan, Afganistan i Pakistan powinny również podpisać trójstronne porozumienie w sprawie handlu i tranzytu pomiędzy tymi państwami.


Poza tym, uczestnicy konferencji , która odbyła się w Duszanbe w dniu 18 września zalecają Chinom, aby te podpisały umowę trans-graniczną w ramach Regionalnej Współpracy Gospodarczej w Azji Środkowej. Umowę te uprzednia podpisały Tadżykistan i Kirgistan.

W wzięli udział m.in. delegacje z Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Gruzji, Iranu, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Turcji, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu, a także z Litwy / Do Duszanbe przyjechali również przedstawiciele niektórych organizacji międzynarodowych.

Uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że w Azji Środkowej istnieje niewykorzystany potencjał tranzytowy, w związku z czym przyjęli odpowiednie plany które mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu i zwiększenia wymiany handlowej w krajach Azji Środkowej.

Uczestnicy konferencji przyjęli rezolucję , podkreślając potrzebę włączenia regionalnego transportu drogowego do siatki lądowych połączeń Euro-Azjatyckich i wezwali rządy poszczególnych państw w regionie do harmonizacji międzynarodowego transportu drogowego i wdrożenia odpowiednich procedur ułatwiających przekraczania granic państwowych dla międzynarodowych firm transportowych.
TRACECA (Korytarz Transportowy Europa-Kaukaz-Azja) to międzynarodowy program transportowy z udziałem Unii Europejskiej i 14 państw członkowskich z Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej.

źródło: asia plus

Poprawiony: sobota, 05 października 2013 12:01