large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Konkurs na symbol stolicy Tadżykistanu- Duszanbe PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 22 września 2013 20:27

Konkurs na symbol stolicy Tadżykistanu- DuszanbeCiekawostka dla wszystkich miłośników Tadżykistanu, a być może dla Tadżyków którzy przeglądają naszą stronę po polsku. Z okazji 90. rocznicy ustanowienia miasta Duszanbe stolicą Tadżykistanu, biuro burmistrza Duszanbe ogłosiło konkurs na przedstawienie, wymyślenie bądź wskazanie 7 symboli miasta. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i wysłanie swoich propozycji do burmistrza Duszanbe? Z czym Wam kojarzy się stolica Tadżykistanu?


Jak powiedział burmistrz Duszanbe podczas konferencji prasowej, głównym celem konkursu jest ustanowienie siedmiu symboli (budynki, zabytki lub centra kulturalne i rozrywkowe), które mogą ucieleśniać stolicę Tadżykistanu.

Duszanbe (w latach 1929-1961 Stalinabad) – stolica i największe miasto Tadżykistanu, położone nad rzeką Duszanbinką.

Miasto zostało założone w 1924 roku, wtedy nazywane Duszambe. W roku 1929 miasto uzyskało połączenie kolejowe do Taszkentu i zostało stolicą nowo utworzonej radzieckiej republiki Tadżykistanu. Nazwę Duszanbe nadano w 1961 r. (przed tym miasto nosiło nazwę "Stalinabad" - "Miasto Stalina"). Nazwa "Duszanbe" w języku tadżyckim oznacza "poniedziałek", ponieważ miasto znane jest do dziś ze swych poniedziałkowych bazarów.

Urodził się tutaj Okił Khamidow, reżyser mieszkający w Polsce.

źródło: asia plus

Poprawiony: wtorek, 08 października 2013 13:12