large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżyckie władze udaremniły plany ataku terrorystycznego w stolicy PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 24 września 2013 20:32

Tadżyckie władze udaremniły plany ataku terrorystycznego w stolicyW dniu 21 września tadżyckie służby zatrzymały grupę 6 osób podejrzewanych o plany przeprowadzenia ataku terrorystycznego w Duszanbe.  W trakcie przesłuchania przywódca grupy terrorystycznej,  Alimurod Amakhanov, przyznał się do zarzucanych mu czynów i ze szczegółami opowiedział w jaki sposób akcja miała być przeprowadzona. Celem terrorystów było wprowadzenie paniki i uniemożliwienie przeprowadzenia wyborów prezydenckich w stolicy kraju.

25 Września, lider terrorystów Alimurod Amakhanov który został aresztowany w Duszanbe wraz z kilkoma innymi osobami, został pokazany w państwowej telewizji. W wyemitowanym materiale wideo,  Amakhanov powiedział, że miał zamiar wysadzić kilka budynków, w tym budynki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, a także cztery bramy do Duszanbe co miałoby zakłócić przebieg wyborów prezydenckich zaplanowanych na 6 listopada .

Dwóch członków tej grupy, Ibrohim Huseinov oraz Amirali Davlatov z miasta Kulob, również zostali pokazani w państwowej telewizji. Twierdzili, że do przeprowadzenia zamachu mieli w planach wykorzystać beczkowozy w których miały zostać umieszczone ładunki wybuchowe.

Alimurod Amakhanov, który jest również znany pod pseudonimem "Ustod", powiedział, że wstąpił do Islamskiego Ruchu Uzbekistanu (IMU) w 2011 roku i kierował grupą terrorystyczną składającą się z ośmiu osób. Wśród nich byli obywatele Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu i Kirgistanu.

"Przywództwa IMU powiedział, że Tadżykistan nie żyje zgodnie z Koranem i musi za to zapłacić," powiedział w telewizji Amakhanov.

źródło: asia plus

Poprawiony: wtorek, 08 października 2013 13:13