large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

W rejonie Raszt otwartą małą elektrownie wodną PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 01 października 2013 12:42

W rejonie Raszt otwartą małą elektrownie wodnąJak poinformowało Ministerstwo Energetyki i Przemysłu w rejonie Raszt została uruchomiona kolejna mała elektrownia wodna. Oficjalna ceremonia uruchomienia hydroelektrowni miała miejsce miejsce 26 września w obecności Ministra Energetyki i Przemysłu, Gula Sheraliego. Budowa  hydroelektrowni rozpoczęła się w 2011, a całkowity koszt projektu wynosił około 8.000.000 Somoni. Elektrownia wodna będzie w stanie wygenerować 586 kWh energii elektrycznej rocznie.


Sprzęt niezbędny do jej funkcjonowania został zakupiony w Chinach.


Obecnie w Tadżykistanie trwa budowa czternastu innych małych elektrowni wodnych, z których aż siedem ma zostać wprowadzone do użytku przed końcem tego roku.

W Tadżykistanie jak do tej pory wybudowano 305 małych elektrowni wodnych o łącznej mocy ponad 25.000 kW, jednakże tylko 113 z nich funkcjonuje i produkuje energię elektryczną.
Małe elektrownie wodne o mocy poniżej 5 MW wykorzystują środowisko przyrodnicze, stąd mają wielu zwolenników jak i przeciwników. Do zdecydowanych zalet można zaliczyć fakt, że nie zanieczyszczają środowiska i mogą być instalowane w licznych miejscach na małych ciekach. Mogą być wykonywane przy użyciu miejscowych materiałów i siły roboczej, a ich prostota techniczna powoduje wysoką niezawodność oraz długą żywotność.

źródło: asia plus

Poprawiony: wtorek, 08 października 2013 21:23