large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Amnesty International odnotowało nowe przypadki pogwałcenia praw człowieka w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 03 października 2013 21:13

Amnesty International odnotowało nowe przypadki pogwałcenia praw człowieka w TadżykistanieOświadczenie wydane przez Amnesty International (AI) w dniu 1 października informuje, że od lipca Amnesty International otrzymała informacje, że co najmniej cztery zatrzymane w Tadżykistanie osoby, w tym jedna niepełnoletnia, były źle traktowane przez służby porządkowe, służby bezpieczeństwa i urzędników więziennych. Osoby te chciały wcześniej zgłosić, że były ofiarami lub świadkami znęcania się.


"Według wiarygodnych informacji pochodzących od tadżyckich organizacji pozarządowych, prawników i dwóch osób prywatnych (które nie mogą być ujawnione ze względów bezpieczeństwa) zatrzymani o których mowa byli zmuszani do wycofania zeznań. Dwie inne osoby, obecnie przebywające w więzieniu, poinformowały niezależny prawnika w dniu 30 września, że obawiają się o swoje życie. Urzędnicy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych , Państwowy Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego a także pracownicy systemu penitencjarnego w Tadżykistanie posuwają się do stosowania tortur i innych form znęcania się nie tylko aby wydobyć zeznania, ale także aby zmusić niektóre osoby do milczenia i przez to zapewnić sobie bezkarność.”

"Działania te prowadzą do niesprawiedliwych wyroków, gdyż ofiary i świadkowie są zmuszeni do oskarżania siebie nawzajem lub inne niewinne osoby będące np. wrogami politycznymi. Często zatrzymani są też zmuszani do powstrzymania się od składania zeznań obciążających urzędników lub inne wysoko postawione osoby.”


Źródło: Asia plus

Poprawiony: sobota, 12 października 2013 08:46