large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rosjanie chcą budować kolej w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 04 października 2013 14:37

Rosjanie chcą budować kolej w TadżykistanieJak poinformował Ministerstwo Transportu, Rosja zaoferowała budowę linii kolejowej do Tadżykistanu przez Kazachstan i Kirgistan. Według Ministerstwa Transportu propozycja od strony Rosyjskiej padła podczas dyskusji w ramach 11. spotkania Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) w stolicy Kazachstanu, Astanie. "W ramach projektu oferowanego przez Rosję będzie kontynuacja projektu mającego na celu budowę linii kolejowej łączącej Tadżykistan, Afganistan i Turkmenistan.

Strona Tadżycka zapoznała się już z projektem i odesłała swoje uwagi do rozpatrzenia przez CAREC” informuje Ministerstwo Transportu.

Przypominamy, że prezydenci Tadżykistanu, Turkmenistanu i Afganistanu w dniu 20 marca podpisali memorandum (MOU) któro zapoczątkowało prace budowlane przy budowie linii kolejowej mającej połączyć te trzy kraje. 400 km torów kolejowych ma połączyć afgańskie miasta Akina - Andkhoy do Atamurat - Ymamnazar w Turkmenistanie i Panj w Tadżykistanie .

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2016 roku. Połączenie kolejowe będzie odgrywać ważną rolę w umacnianiu gospodarki krajów i narodów w regionie. Prezydenci Tadżykistanu, Afganistanu i Turkmenistanu wzywają również Chiny , Iran i Kirgistan, aby te dołączyły się do projektu.

źródło: asia plus

Poprawiony: sobota, 12 października 2013 09:40