large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Zayd Saidov skazany na 26 lat więzienia PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 03 stycznia 2014 11:41

Zayd Saidov skazany na 26 lat więzieniaZnany tadżycki biznesmen- Zayd Saidov, decyzją sądu w Tadżykistanie  w dniu 25 grudnia 2013 roku został skazany na 26 lat pozbawienia wolności i konfiskatę mienia. Jak poinformował obrońca Saidova, Shuhrat Qudratov wyrok opierał się na wcześniejszych zarzutach przeciwko jego klientowi, więc Zayd Saidov został skazany za branie łapówek, oszustwa finansowe, poligamię, gwałt i nielegalne pozbawienie wolności.

Ponadto jak poinformował prawnik, Shihrat Qudratov, decyzją sądu Zayd Saidov ma odbyć karę w kolonii karnej o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa.

Wyrok sądu był niemal identyczny co do żądań prokuratury, która wnioskowała o karę 28 lat pozbawienia wolności dla Zaida Saidova.

Adwokaci Saidova zapowiedzieli, że odwołają się od wyroku.

Przypominamy, że Zayd Saidov jest założycielem partii "Nowy  Tadżykistan”.

W maju, Zayd Saidov stanowił siłę napędową Nowego Tadżykistanu, grupy składającej się głównie z biznesmenów i intelektualistów, którzy obiecali  skoncentrować się na rozwoju gospodarczym.

Zayd Saidov został zatrzymany 19 maja 2013 r. pod zarzutem korupcji. Został pozbawiony immunitetu  parlamentarnego. Sąd orzekł również, że Zayd Saidov nie może być zwolniony za kaucją.

Niektóre własności Zayda Saidova i jego najbliższych krewnych zostały skonfiskowane. Policja skonfiskowała m.in. pięć samochodów należących do Zayda Saidova i jego synów a także ich domy.

Saidov  twierdzi, że jest niewinny, a zarzuty skierowane przeciwko niemu są częścią rosnącej presji stosowanej przez organy państwowe, wywołane jego planami odnośnie utworzenia partii opozycyjnej.

Źródło: Asia plus

Poprawiony: czwartek, 09 stycznia 2014 11:45