large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ponad tysiąc sztuk broni zniszczonych z pomocą OBWE PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 10 stycznia 2014 10:45

Ponad tysiąc sztuk broni zniszczonych z pomocą OBWE We wtorek, 8 stycznia dyrektor OBWE w Tadżykistanie podsumował działania przeprowadzone przez rząd Tadżykistanu i OBWE, które zaskutkowały zebraniem i zniszczeniem ponad tysiąca sztuk broni palnej, w tym broni strzeleckiej i broni lekkiej. Broń została zebrana od mieszkańców Tadżykistanu a także odnaleziona w różnych miejscach na terenie całego kraju.

Według OBWE, cała operacja kierowana jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zapewniła za to specjalne maszyny niszczące oraz wysłała specjalistów wojskowych do pomocy przy zniszczeniu 1165 sztuk broni.
„Kontrola uzbrojenia jest ważnym zagadnieniem w agendzie OBWE i jest priorytetem dla biura OBWE w Tadżykistanie. Przez prawie dziesięć lat współpracy z rządem i organami ścigania Tadżykistanu w sprawie bezpieczeństwa i zarządzania zapasami broni udało się osiągnąć znaczący postęp we wprowadzaniu standardów kontroli zbrojeń i zarządzania bronią zgodnie z międzynarodowymi praktykami i wymaganiami.,"  powiedział Erdal Duzdaban- kierownik Wydziału Polityczno- Wojskowego OBWE w Tadżykistanie.

Generał Farhod Shodmonbekov powiedział: "Mimo, że liczba przejętych sztuk broni spada co roku, to nadal w Tadżykistanie broń jest znajdowana. Stałe i znaczące wsparcie ze strony OBWE we wzmacnianiu zdolności Tadżykistanu do przechowywania i niszczenia broni jest w tym zakresie bardzo istotne, a my jesteśmy zdecydowani na kontynuowanie wysiłków na rzecz poprawy ogólnego bezpieczeństwa kraju ."

źródło: asia plus

Poprawiony: wtorek, 28 stycznia 2014 11:00