large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Wilki w Górskim Badachszanie zeszły w doliny gdzie atakują zwierzęta i ludzi PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 08 lutego 2014 19:38

Wilki w Górskim Badachszanie zeszły w doliny gdzie atakują zwierzęta i ludziPisaliśmy ostatnio o zimie w Tadżykistanie i o jej wpływie na północne regiony kraju, w szczególności Autonomiczny Region Górskiego Badachszanu. Jak poinformował serwis Asia Plus, w górskich regionach kraju zaobserwowano kolejny skutek zimy. Obfite opady śniegu w górach zmusiły wilki do zejścia do niższych partii, gdzie atakują zwierzęta domowe a nawet ludzi.


Abduqodir Maskayev, urzędnik z Komisji Ochrony Środowiska powiedział,  że zaistniała sytuacja z wilkami nie jest niczym nadzwyczajnym, gdyż takie zachowanie tych zwierząt obserwuje się praktycznie co roku. Maskayev dodał, że wiele organizacji apelowało do mieszkańców górskich terenów o opuszczenie domów na okres zimy.

Jak twierdzi Maskayev, niektórym mieszkańcom zachowanie wilków jest nawet na rękę, gdyż dzięki temu mogą polować na nie praktycznie cały rok

Według informacji podanych przez tadżyckie media, w regionie Górskiego Badachszanu zaatakowanych przez wilki zostało co najmniej sześć osób.

Problem z atakami wilków na gospodarstwa domowe w górskich regionach Tadżykistanu nasilił się po tym, gdy rząd wstrzymał finansowanie programu do redukcji liczebności wilków w 2006 r. Od tego czasu liczba wilków w Tadżykistanie znacznie wzrosła.

źródło: asia plus