large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Rozmowy w Waszyngtonie w sprawie projektu CASA 1000 PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 11 lutego 2014 20:19

Rozmowy w Waszyngtonie w sprawie projektu CASA 1000W Waszyngtonie zebrały się grupy specjalistów reprezentujące poszczególne kraje Azji Środkowej i Azji Południowej, w celu omówienia technicznych aspektów handlu i przesyłu energii elektrycznej z Tadżykistanu i Kirgistanu do Afganistanu i Pakistanu w ramach projektu CASA 1000.


Podczas spotkania, strona tadżycka będzie reprezentowana przez wiceministra Energii i Zasobów Wodnych, Pouloda Muhiddinova. W trakcie trzydniowego spotkania w Waszyngtonie omówione mają zostać kwestie finansowe projektu CASA 1000. W rozmowach po za reprezentantami zainteresowanych krajów mają uczestniczyć również delegaci Banku Światowego oraz Islamskiej Banku Rozwoju.

Projekt Azja Środkowej – Azja Południowa Regionalnym Rynkiem Energii Elektrycznej (CASA 1000) – to koncepcja rozwoju handlu energią między krajami obu regionów, w czterech krajach, w tym Kirgistanie i Tadżykistanie w Azji Środkowej oraz Afganistanie i Pakistanie w Azji Południowej, które zgodziły się opracować pierwszy projekt w ramach CASA 1000. Projekt ma na celu stworzenie niezbędnej infrastruktury przesyłowej w celu umożliwienia handlu około 1300 MW energii elektrycznej pomiędzy Azją Środkową i Azją Południową.

Projekt przyczyni się do rozwoju niezbędnej infrastruktury i stworzenia ram instytucjonalnych i prawnych do przekazywania nadwyżek mocy z dotychczasowych elektrowni w Tadżykistanie i Kirgistanie do Afganistanu i Pakistanu.
Źródło: Asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 24 lutego 2014 20:22