Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Bibliografia

TADŻYKISTAN, HISTORIA – SPOŁECZEŃSTWO – POLITYKA, (Tadeusz Bodio, redakcja naukowa), Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Wydawniczy ELIPSA 2002, s. 649.

Piąta pozycja wydawnicza z serii “Współczesna Azja Centralna” tym razem poświęcona Tadżykistanowi – podobnie jak poprzednie obszerne tomy – odznacza się następującymi cechami: 1) całościowym podejściem do tematu; 2) pionierskim charakterem przedsięwzięcia; 3) rzetelnością naukową i 4) nowoczesną metodologią pozwalającą - poprzez ścisłe współdziałanie specjalistów polskich i kraju badanego - na maksymalnie zobiektywizowany opis dziejów, kultury, systemu politycznego, gospodarki i transformacji Tadżykistanu.

Kirgiz schodzi z konia

Czytelnik, Warszawa 1968, 2 wydania

Wróciłem z Afryki w 1967 roku i właściwie nie wiedziałem, co dalej będę robił. Zbliżała się 50. rocznica Rewolucji Październikowej i mój pracodawca, czyli Polska Agencja Prasowa, nie wiedząc co ze mną zrobić, postanowiła mnie wysłać do ZSRR, żebym napisał cykl reportaży związanych z rewolucją.

W zasadzie wszystko przemawia za tym, ze tej książki nie czytać. Stare wydanie, jeszcze za jedynie słusznej władzy. Nieaktualne dane. Propagandowe przedstawianie systemu już nieistniejącego czy stawianie na pomniku bohaterów walki za tenże system. Nawet sama stylistyka mnie osobiście nie odpowiada. A jednak jest w tej książce cos co przyciąga uwagę, a mianowicie bardzo silny nacisk położony na bytność Polaków w Tadżykistanie.

Tadżykistan Historia-Społeczeństwo-Polityka

"...Piąta pozycja z serii "Współczesna Azja centralna tym razem poświęcona Tadżykistanowi - podobnie jak poprzednio obszerne tomy - odznacza się: 1) całościoym podejściem do tematu; 2) pionierskim charakterem przedsięwzięcia; 3) rzetelnością naukową i 4) nowoczesną metodologią pozwalającą poprzez ścisłe współdziałanie specjalistów polskich i kraju badanego - na maksymalne zobiektywizowany opis dziejów, kultury, systemu politycznego, gospodarki i transformacji Tadżykistanu...

Jest to pozycja wartościowa, bezkonkurencyjna co najmniej na skalę europejską..."

z recenzji prof. dr hab. Marii Romana Sławińskiego

Poniżej przedstawiamy znane nam dostępne na polskim rynku pozycje tematycznie związane z Tadżykistanem. Jeżeli jakąś książke pominęliśmy prosimy o kontakt.