Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Mapa przelotuLot helikopterem nad górskim pasmem w Tadżykistanie, Pamirem? A wszystko bez wychodzenia z domu? Prezentujemy film z takiej wycieczki. Pamir uznawany jest za jedno z najpiękniejszych pasm górskich swiata, systemy lodowców, szczytów i dolin tworzą niepowtarzalny krajobraz. Drugi link odnosi się do szeregu panoram, które również pokazują Nam piekno tego zakątka świata.

 

 

 

 

Link do strony z filmem (12,4 mb; 1:40) http://www.raize.ch/Berge/traeume/index.htm - wystarczy kliknąc na podpis pod mapką.

Miejsca zaznaczone na mapie przelotu:

  • Krater Karakulsee - znajduje się na wysokości 3914m npm i ma ponad 25 km szerokości, powstał pod wpływem uderzenie w tym miejscu ogromnego meteorytu ok. 10 milionów lat temu.
  • Pik Lenina (7195m), Pik Ismaila Somoni (Pik Komunizma, 7495m), Pik Rewolucji (6974m) - Trzy najpotężniejsze góry Pamiru w Tadżykistanie oraz najwyższe góry byłego ZSRR.
  • Lodowiec Fedchenko - 77 km długości czyni go najdłuższym na świecie lodowcem poza rejonem polarnym (walczy o to miano z lodowcem Siachen w Karakorum)

 

Na stronie: http://www.pamir-adventure.com/pamirmountains/index.html możemy podziwiać kilka pięknych panoram wykonanych przez lokalnego pasjonata fotografii i Pamiru.