Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Obowiązująca flaga Tadżykistanu24 listopada w Tadżykistanie był Dniem Flagi Narodowej. Z tej okazji w stolicy tego kraju, Dushanbe odbył się festiwal, który miał upamiętniać to święto. Jedną z wielu atrakcji był 35- kilometrowy maraton rowerowy. Ponad to w całym kraju, we wszystkich miastach odbywały się lekcje historyczne poświęcone historii i symbolice tego Symbolu Narodowego.

 

Punktem kulminacyjnym obchodów było wielkie podnoszenie Flagi na masz w centrum Stolicy. W festiwalu brało udział ponad 10000 obywateli. Święto to przypada na 24 listopada od 2009 roku, kiedy to prezydent Emomali Rachmon oficjalnie ustanowił ten dzień Dniem Flagi Narodowej.

Symbolika

Korona reprezentuje Tadżyków, których nazwa pochodzi od słowa tajvar, znaczącego ukoronowani. Siedem gwiazd umieszczono na fladze ze względu na to, że w tradycji tadżyckiej słowo "siedem" jest symbolem perfekcji i szczęścia. Barwy symbolizują słońce i zwycięstwo (czerwona), czystość, bawełnę i ośnieżone szczyty (biała) oraz islam i szczodrość natury (zielona).

Historia

Flaga Tadżykistanu została przyjęta 24 listopada 1992 i składa się z trzech poziomych pasów: czerwonego, białego i zielonego. Na białym pasie znajduje się korona - główny element godło państwowego. Tadżykistan, jako ostatnia była republika radziecka przyjął nową flagę państwową, która zerwała z nienawiązującym do specyfiki państwa symbolem z okresu ZSRR. Zanim przyjęto opisaną flagę, już po uzyskaniu niepodległości, w latach 1991 - 1992 flagą państwową Tadżykistanu była nieznacznie zmodyfikowana flaga Tadżyckiej SRR, z której usunięto sierp i młot - symbol komunizmu. Ponieważ jednak symbolika tego sztandaru nadal podkreślała socjalistyczno-komunistyczne tradycje i w żaden sposób nie odnosiła się do narodu i państwa tadżyckiego, zdecydowano się na opracowanie nowego wzoru flagi.

flaga obowiązująca w latach 1991 - 1992flaga radzickiej SRR

źródło: ASIA-Plus, Wikipedia