Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tradycyjna cermonia zaślubin Tradycja poligamii doświadczyła odrodzenia po roku 1991, kiedy to Tadżykistan odzyskał niepodległość. Wcześniej władze Związku Radzieckiego skutecznie walczyły z tym procedere. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez Centrum Studiów Strategicznych w Tadżykistanie wskazuje, że jeden na dziesięciu mężczyzn miał więcej niż jedną żonę.

 

 

Świeckie ustawodastwo zakazuje poligamii, więc drugie i trzecie małżeństwa zawierane są poza prawem cywilnym, przy użyciu wyłącznie muzułmańskiego obrządku ślubu zwanego "nikah", które przez wielu jest bardziej poważane.

Małżeństwa - poligamiczne i monogamiczne - nie będące oficjalnie zarejestrowanymi prawnie nie mogą liczyć na żadne wsparcie prawne ze strony państwa. Żony z takich związków nie podlegają ochronie prawnej czy udziałowi w nieruchomościach.

Jednym z głównych czynników wzrostu ilości małżeństw poligamicznych jest nierówne traktowanie płci. W czasach wojny domowej śmierć poniosło wielu ludzi, znaczna część społeczeństwa została także przesiedlona. W okresie powojennym nastąpiła masowa emigracja do Rosji w poszukiwaniu pracy i możliwości utrzymania swoich rodzin. Mężczyźni wyjeżdżali zarabiać do krajów sąsiednich i przysyłali pieniądze, by utrzymać swoje rodziny.

"Jest zrozumiałe, że pomimo braku mężczyzn, kobiety nadal chcą wychodzić za mąż i mieć dzieci. Dlatego zgadzają się być drugą lub trzecią żoną" twierdzi ekspert w dziedzinie socjologi Rustam Samiyev.

Pierwsze żony mają często niewiele do powiedzenia w sprawie ponownego ożenku swojego męża. Fakt, że poligamia jest tak bardzo powszechna doprowadził organizacje praw kobiet do sugestii, że słuszną odpowiedzią może być jej legalizacja. Przyczyni się to do objęcia wszystkich żon ochroną prawną i nałoży pewne zasadny na mężów. Może to pomóc złagodzić niektóre problemy związane z tym procederem.

źródło: ASIA-Plus