Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Międzynarodowa konferencja nt. islamuW stolicy Republiki Tadżykistanu, Dushanbe rozpoczęła się międzynarodowa konferencja islamu pod hasłem "Rozwój islamu w Azji Środkowej: Nowe trendy, problemy i rozwiązania". Konferencja zorganizowana przez Media-Group "Asia-Plus", IslamNews.tj oraz Fundację Friedricha Eberta skupia w jednym miejscu lokalnych oraz zagranicznych ekspertów, przedstawicieli Komisji Spraw Wyznań (CRA) i organizacji islamskich. Jako goście zostali zaproszeni także przedstawiciele misji dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych.

 

 

 

Wydarzenie ma na celu omówienie roli islamu w nowoczesnym społeczeństwie Tadżykistanu oraz rolę religi w kształtowaniu przyszłości kraju. Konferencja ma na celu również promowanie wzmocnienie dialogu między państwem a religią. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję do omówienia bieżącej sytuacji religijnej w kraju, trendów rozwojowych oraz istniejących problemów i możliwych rozwiązań.

"Czy komuś się to podoba czy nie obserwujemy wzrost popularności religi islamskiej w Tadżykistanie w ciągu ostatnich kilku lat. Czy to dobrze czy źle? Czy powinniśmy walczyć z tym trendem? Jaki Tadżykistan chcemy zobaczyć jutro i jaką rolę będzie odgrywać w nim isla? Czy Tadżykistan jest zagrożony przez religijny radykalizm? Nie możliwe na dzień dzisiejszy są już dłuższe działania bez odpowiedzi na te podstawowe pytania. Koniecznym jest, by omówić je otwarcie i dlatego chcemy zainicjować dyskusję." powiedział Umed Babakhanov dyrektor generalny Asia-Plus.

 

źródło: ASIA-Plus