Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ubaydullo Ghafourov ekstradytowany do TadżykistanuRosja ekstradytowała do Tadżykistanu Ubaydullo Ghafourova, byłego ochroniarza Hoji Akbara Turajonzoda. Ubaidullo Ghafourov był członkiem Zjednoczonej Opozycji Tadżykistanu (ZOT) i pracował jako ochroniarz dla Hojiego Akbara Turajonzody, jednego z przywódców ZOT walczącego z siłami rządowymi podczas wojny domowej w Tadżykistanie 1992/97.


Po podpisaniu ogólnego porozumienia pokojowego, Ghafourov został włączony do Ministerstwa Bezpieczeństwa (obecnie Państwowy Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego (SCNS) od 1998 roku.) Służył tam  jako ochroniarza Hojiego Akbara Turajonzody do 2001 roku.

Po operacji specjalnej, która została przeprowadzona przez siły rządowe przeciwko nielegalnej formacji zbrojnej dowodzonej przez Rachmona Sanginowa w maju 2001 r. wszyscy członkowie grupy Abdulvosit Latipov (Qori Vosit) opuścił Tadżykistanu.

Członkowie tej grupy są podejrzani  o zorganizowanie i przeprowadzenie 25 aktów terrorystycznych, w Tadżykistanie, w których zginęło 43 osoby, w tym 19 rosyjskich wojskowych, tadżycki minister przemysłu i czterech funkcjonariuszy z posterunku policji w miasteczku Vahdat.

Krewni Ubaydullo Ghafourov mówią, że został przewieziony do Tadżykistanu na początku listopada i od tamtego czasu nie ma żadnych informacji o jego pobycie.

źródło: asiaplus