Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Eksperci z Litwy i Łotwy kontrolują Rosyjską bazę w TadżykistanieGrupa ekspertów z Łotwy i Estonii przyjechała do Tadżykistanu w celu inspekcji rosyjskiej bazy wojskowej która umieszczona jest na terytorium Tadżykistanu. Jak poinformowali oficerowie stacjonujący w Duszanbe, eksperci przybyli do Tadżykistanu 29 maja, kontrola bazy potrwa 3 dni. "Eksperci skontrolują działalność wojskową w Tadżykistanie zgodnie z Porozumieniem Wiedeńskim 2011 w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa," informuje portal Asia Plus.


„29 maja grupa inspektorów estońskich i łotewskich, pod kierownictwem ppłk Toomasa Boltowskieka, spotkała się z dowództwem bazy. Dowódca bazy, pułkownik Siergiej Ryumshin, przekazał gościom najważniejsze aspekty działalności rosyjskiej bazy wojskowej w Duszanbe” czytamy w oficjalnej informacji na ten temat.

Rosyjska baza wojskowa została oficjalnie otwarta w Tadżykistanie w 2004 r. w ramach poprzedniej umowy, która została podpisana w 1993 roku. Baza znajdująca się w Tadżykistanie jest  największym rosyjskim kontyngentem wojskowy znajdującym się obecnie po za granicami Federacji Rosyjskiej. W sumie około 7000 rosyjskich żołnierzy stacjonuje w trzech obiektach wojskowych: w Duszanbe, Qurgon Teppa, około 100 km od Duszanbe oraz w  Kulob, około 200 km na południowy zachód od stolicy.

źródło: asia plus