Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Zawodnicy Muay Thai podczas walkiWielki sukces Tadżyckich sportowców w sportach walki. Od 8 do 12 grudnia w Taszkiencie, Uzbekistan, odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Muay Thai. Młodzi atleci zdobyli tam ponad 7 medali. W zawodach Muay Thai wzięło udział wielu sportowców z 24 krajów świata.

Skład ekipy narodowej Tadżykistanu:

Nouriddin Saidov (67 kg) i Nusratullo Ghayratov (63 kg) zdobyli złote medale, Odil Fozilov i Dilovar Nosirov srebrne medale, zajmując drugie miejsce w kategorii 57 kg i 86 kg, odpowiednio. Parviz Zaydulloyev (75kg), Jamshed Sharipov (60 kg) i Shohin Shamsiddin (71 kg) zdobyli brązowe medale.

Muay Thai to sport wali pochodzący z Tajlandii, który wykorzystuje głównie techniki kopnięć oraz różne metody klinowania i zaciskania przeciwnika. Jest on podobny do innych Indochińskich systemów walki jak pradal serey z Kambodży, Tomoi z Malezji, lethwei z Myanmaru i muay Lao z Laosu. Pochodzi z Muay Boran. Muay Thai jest sportem narodowym w Tajlandii.

Techniki Muay Thai podzielone są na dwie kategorie: mae mai (główne ciosy) oraz luk mai (techniki pomniejsze). Boks ten często stosuję taktykę wyniszczenia przeciwnika, w której wymiana ciosów jest bardzo częsta i długa. Tak jest w przypadku tradycyjnych walk Muay Thai. Mniej popularna forma walki wykorzystuje inne techniki bardziej rażące i wymiana ciosów jest mniej pożądana. Prawie wszystkie techniki ciosów wykorzystują ruch całego ciała, kopnięcia z biodra przy obrocie całego ciała, uderzenia z łokcia lub boku.

źródło: ASIA-Plus