Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan - Zerawszan Expedition 2011 W lipcu tego roku odbyła się Polska wyprawa do Tadzykistanu, której celem była eksploracja pasma górskiego Zerawszan. Pasmo to leży na pograniczu terytorium Tadżykistanu i Uzbekistanu. Celem głównym wyprawy było dokonanie pierwszego wejścia na bezimienny szczyt o wysokości 5430 mnpm. Do tej pory działały w tym rejonie wyprawy alpinistów rosyjskich, ale wg dostępnych źródeł sam szczyt pozostał niezdobyty. W wyprawie wziął udział Sylwester Kucharski oraz Leszek Darmochwal. Obszerną relację oraz galerię znajdziecie tutaj: Tadżykistan - Zerawszan Expedition 2011.

 

Podczas wyprawy dwójce alpinistów udało się jako pierwszym ludziom:

- wejść na zachodni lodowiec doliny Rog na wysokosci 4000mnpm (nazwano go Lodowcem Polaków) - wytyczyć nową drogę kuluarem, a później granią lodową na zachodniej ścianie Piku 5430, nazwanego przez nas Pik Rog.

- zdobyć wierzchołek w zachodniej grani szczytu pośredniego o wysokości 4900mnpm; pik został nazwany Mały Rog,

- stworzyć unikatową i bogatą dokumentację zdjęciową rejonu, w tym Pasma Turkiestańskiego od poludnia oraz całej doliny Rog, wraz z otaczającymi szczytami.

Samą akcję górską skrócił groźnie wyglądający upadek Sylwka, który szczęśliwie zakończył się tylko drobną kontuzją. Dzięki temu mogliśmy jednak poznać Tadżykistan również od niewspinaczkowej strony.

 

Więcej o wyprawie znajdziecie tutaj.

 

Tadżykistan - Zerawszan Expedition 2011
Tadżykistan - Zerawszan Expedition 2011 Tadżykistan - Zerawszan Expedition 2011