Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan na 115 miejscu w World Press Freedom IndexParyska organizacja Dziennikarze Bez Granic (RSF), w dniu 12 lutego 2014 roku opublikowała coroczny raport wolności mediów: Wolrd Press Freedom Index. Wśród 180 krajów świata, które zostały poddane analizie, Tadżykistan nie wypadł najlepiej, gdyż uplasował się dopiero na 115 pozycji.


„W Tadżykistanie, sposób prowadzenia kampanii prezydenckiej w 2013 roku był podporządkowany na rzecz Emomali Rachmona, który rządzi krajem już od ponad 20 lat.” powiedział przedstawiciel RSF.

W uzasadnieniu tak niskiej pozycji Tadżykistanu, czytamy, że w kraju blokowanie niezależnych serwisów informacyjnych stało się już normą, nawet jeżeli trwa to zaledwie kilka dni.

Dziennikarze Bez Granic dostrzegli również pozytywne aspekty i wprowadzoną w marciu 2013 roku ustawę zapewniającą wolność mediów. Jak czytamy jednak dalej, przepisy które na papierze powinny gwarantować dziennikarzom w Tadżykistanie wolność wypowiedzi,  często nie są respektowane w praktyce.

Według raportu, zła sytuacja ma miejsce nie tylko w Tadżykistanie lecz w praktycznie wszystkich byłych republikach radzieckich. Jak piszą Dziennikarze Bez Granic, sytuacja w tych krajach staje z roku na rok coraz gorsza.
Źródło: Asia plus