Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Tadżykistanie obchody 21 rocznicy powstania Tadżyckich Sił ZbrojnychSiły Zbrojne w Tadżykistanie przygotowują się do obchodów 21 rocznicy powstania, która będzie obchodzona w dniu 23 lutego. Faridoun Mahmadaliyev ,rzecznik Ministerstwa Obrony, poinformował, że obchody zostaną rozpoczęte z samego rana przez złożenie wieńców przez prezydenta Emomali Rachmona i ministra obrony Sheraliego Mirzo pod pomnikiem Chwały Wojskowej w Parku Zwycięstwa w Duszanbe.


" Poza tym, uroczyste spotkanie poświęcone Dniu Tadżyckiej Armii Krajowej odbędzie się w Ministerstwie Obrony Narodowej. W tym roku nie zostanie zorganizowana parada wojskowa."-powiedział Mahmadaliyev.

W ubiegłym roku z okazji 20- lecia utworzenia Tadżyckich Sił Zbrojnych, w kraju odbyły się huczne obchody. Ulicami Duszanbe podczas parady wojskowej przemaszerowało około 10 000 tysięcy żołnierzy, a nad nimi przeleciało blisko 20 samolotów bojowych i śmigłowców.
Tadżyckie wydatki na wojsko w 2011 roku wynosiły 113 000 000 USD, co stanowi aż 11% PKB tego kraju. Tadżycka armia składa się zarówno z sił lądowych jak i powietrznych. Ze względu na brak dostępu do morza, kraj nie posiada marynarki wojennej.
Źródło: Asia plus