Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kolejny etap tadżycko-kirgiskich rozmów w sprawie demarkacji granicyW dniu 13 lutego w Biszkeku zebrała się międzyrządowa komisja ds. demarkacji granic pod przewodnictwem tadżyckiego wicepremiera Murodaliego Alimardona i kirgiskiego wicepremiera Tokona Mamytova. Według informacji przekazanych przez Subhiddina Muhiddinova, konsultanta towarzyszącego tadżyckiej delegacji, obie strony omówiły sprawy związane z realizacją porozumień podpisanych w dniu 31 stycznia w Biszkeku.


"Rozmawiano także na temat problemów związanych z używaniem dróg przygranicznych a także przejść granicznych.”- powiedział Muhiddinov, dodając, że strona tadżycka przedstawiła w tej sprawie konkretne propozycje.
Kolejne rozmowy w celu rozwiązania problemów granicznych i załagodzenia stosunków pomiędzy oboma państwami zostały ustalone na początek marca.
W dniu 11 stycznia pomiędzy tymi państwami doszło do incydentu w wyniku którego pięciu kirgiskich pograniczników oraz jeden policjant zostali przewiezieni do szpitala. Służby graniczne Kirgistanu oskarżyły Tadżykistan o sprowokowanie wymiany ognia, która jeszcze bardziej zaogniła stosunki pomiędzy obydwoma państwami.
Według tadżyckich raportów, spór pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw wybuchł po tym, gdy tadżyccy strażnicy zwrócili uwagę i nakazali zakończenie prac robotnikom prowadzącym prace drogowe w spornym rejonie na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.
Wymiana ognia nastąpiła podobno przy punkcie ujęcia wody, gdzie pogranicznicy obu państw pokłócili się.
Źródło: Asia plus, rferl.org