Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Duszanbe zaprzestano sprzedaży dolarówNa chwilę obecną wymiana dolarów w stolicy Tadżykistanu na krajową walutę stała się niemożliwa. Jak poinformowało tadżyckiej Radio Liberty, kantory w Duszanbe Z powodu spadku wartości waluty Tadżykistanu (Somoni) wobec dolara zaprzestały w dniu 11 lutego sprzedaży amerykańskiej waluty.

Według informacji podanych przez Radio Liberty, jeszcze 10 lutego 1 dolar był równowartością 4,8 Somoni . Kantory w stolicy Tadżykistanu zadecydowały o zaprzestaniu  sprzedaży amerykańskiego dolara po tym gdy w dniu 11 lutego tadżycka waluta Somoni, straciła 3% wartości wobec dolara USA.

Bank Centralny w Tadżykistanie zaprzeczył jednak twierdzeniom, jakoby spadek wartości miejscowej waluty miał związek z 19sto procentową dewaluacją kazachskiego tenge, która nastąpiła w tym samym tygodniu.

Kirgiski minister gospodarki Temir Sariyev, powiedział w dniu 14 lutego, że rząd nie był w stanie utrzymać wartości kirgiskiej waluty na stałym poziomie, w z związku z czym jej dewaluacja była konieczna.

W dniu 14 lutego pracownicy kantorów w rozmowie z Radiem Liberty poinformowali, że przy wymianie na amerykańskiego dolara, tadżycka waluta na ten dzień miałaby wartość ponad 5 Somoni za 1 USD.
Źródło Asia plus