Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Członek Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu skazany za udział w syryjskiej wojnie domowejW piątek 14 lutego, tadżyckie państwowe kanały publiczne nadały komunikat przygotowany przez Komitet ds.  Bezpieczeństwa Narodowego ( SCNS ) w którym widzowie zostali poinformowaniu o udziale jednego z członków Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu ( IRP) w walce po stronie sił antyrządowych w Syrii.

Z informacji wyemitowanej w tadżyckiej telewizji, możemy dowiedzieć się, że osobą o której mowa to 24-letni Bahriddin Muminov pochodzący z  Khatlon. Muminov był studentem na jednym z syryjskich uniwersytetów, po czym dołączył do ugrupowania Jabhat al- Nusra, któro jest oficjalnym skrzydłem Al.-Kaidy w Syrii.

Muminov walczył o stronie rebeliantów w wojnie domowej w Syrii  od października 2011 do lutego 2012 roku.  W dniu 18 grudnia 2013 r. Sąd Najwyższy Tadżykistanie skazał Muminova pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej na karę więzienia.

Front Obrony Ludności Lewantu (Dżabhat an-Nusra) – paramilitarna grupa zbrojna islamistów będąca siatką Al-Kaidy w Syrii, powstała podczastamtejszej wojny domowej pod koniec 2011. Ugrupowanie poparło syryjską opozycję, nawoływało do obalenia rządu Baszszara al-Asada oraz włączyło się w walkę przeciwko syryjskiemu reżimowi przeprowadzając serię zamachów terrorystycznych, ściągając sunnickich mudżahedinów do Syrii i wysyłając ich na front. Liderem Frontu Obrony jest Abu Muhammad al-Golani.

Rola dżihadystów w Syrii wzrosła kiedy w grudniu 2011 amerykańscy żołnierze po ośmiu latach wycofali się z sąsiedniego Iraku. Wówczas do Syrii przez wschodnią granicę zaczęli przenikać islamiści, którzy wykorzystali chaos w kraju, poparli sunnicką opozycję, dążąc do ustanowienia w Syrii kalifatu. Z tego też powodu Stany Zjednoczone sceptycznie nastawione były do dozbrajania powstańców, gdyż wysoce prawdopodobnie było, że broń trafiała by w ręce terrorystów.

źródło: asia plus, wikipedia