Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Afganistan udzielił gwarancji bezpieczeństwa na transport energii z Tadżykistanu do PakistanuPakistańska gazeta, Ekspress Tribune opublikowała wypowiedź tadżyckiego ambasadora w Pakistanie, Sheraliego Jononova, który powiedział, że projekt CASA 1000 pomoże stronie pakistańskiej w zminimalizowaniu niedoborów energii elektrycznej przy pomocy czystej i taniej energii, a także w budowie bliskich stosunków gospodarczych z sąsiednimi Kirgistanem, Afganistanem i Pakistanem.

Tadżycki dyplomata powiedział, że projekt może być realizowany pomimo obecnej sytuacji w Afganistanie, a powodzenie projektu potwierdzi status Afganistanu jako kraju tranzytowego łączącego dwa regiony.

"Afganistan udzielił gwarancji bezpieczeństwa na przesył 1000 megawatów energii elektrycznej z Tadżykistanu do Pakistanu w celu zminimalizowania niedoborów energii.”- powiedział ambasador Jononov.

Projekt Azja Środkowej – Azja Południowa Regionalnym Rynkiem Energii Elektrycznej (CASA 1000) – to koncepcja rozwoju handlu energią między krajami obu regionów, w czterech krajach, w tym Kirgistanie i Tadżykistanie w Azji Środkowej oraz Afganistanie i Pakistanie w Azji Południowej, które zgodziły się opracować pierwszy projekt w ramach CASA 1000. Projekt ma na celu stworzenie niezbędnej infrastruktury przesyłowej w celu umożliwienia handlu około 1300 MW energii elektrycznej pomiędzy Azją Środkową i Azją Południową.

Projekt przyczyni się do rozwoju niezbędnej infrastruktury i stworzenia ram instytucjonalnych i prawnych do przekazywania nadwyżek mocy z dotychczasowych elektrowni w Tadżykistanie i Kirgistanie do Afganistanu i Pakistanu.

Źródło: Asia plus