Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan potrzebuje wykształconych pracowników w zakresie mediówTadżyckie Publiczne Stowarzyszenie " HOMA "w celu umożliwienia kształcenia w zakresie dziennikarstwa postanowiło uruchomić Edukacyjny Program Rozwoju Dziennikarstwa, który będzie realizowany przy współpracy z  Centrum Rozwoju Edukacji w Tadżykistanie oraz tadżyckim oddziałem  Open Society Institute/Assistance Foundation.

Głównym celem projektu jest rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników w lokalnych mediach w Tadżykistanie.

Według sondażu przeprowadzonego przez HOMA wśród najlepszych menedżerów lokalnych stacji telewizyjnych w latach 2012-2013 około 90 procent ankietowanych powiedziało, że ich pracownicy muszą brać udział w dodatkowych kursach szkoleniowych.

Jak informują właściciele stacji telewizyjnych, wśród osób kierowanych na szkolenia są głównie dziennikarze telewizyjni (60%), operatorzy kamer (79%) oraz graficy komputerowi (około 40% z nich).

Tadżyckie stacje telewizyjne potrzebują wykwalifikowanych specjalistów technicznych. Niestety, tadżyckie placówki oświatowe nie prowadzą kształcenia w zakresie operatorów kamer, grafików, akustyków, specjalistów od oświetlenia i dekoracji czy rzeczników prasowych.

Jak czytamy w komunikacie prasowym odnośnie szkolenia, z całego kraju zostało wybranych ponad 70 osób w tym kamerzyści czy dziennikarze, którzy wezmą udział w ośmiomiesięcznym kursie szkoleniowym.

źródło: asia plus