Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Gwałtowny spadek wymiany handlowej pomiędzy Tadżykistanem i KirgistanemJak informuje Agencja Statystyki, wymiana handlowa pomiędzy Tadżykistanem a Kirgistanem osiągnęła wartość około 1,236 miliona dolarów. Na wymianę handlową pomiędzy tymi krajami składał się tadżycki eksport wyceniany na około 124 000 dolarów oraz import z Kirgistanu do Tadżykistanu wyceniany na 1,112 miliona dolarów.

W styczniu 2013 roku wymiana handlowa pomiędzy Tadżykistanem a Kirgistanem osiągnęła 11 milionów dolarów, co stanowiło około 5 razy więcej aniżeli w styczniu 2012 roku.

Gwałtowny spadek wymiany handlowej pomiędzy Tadżykistanem i Kirgistanem wynika z incydentu na granicy obu państw w wyniku którego ranni zostali pogranicznicy.

W dniu 11 stycznia 2014 roku w wyniku wymiany ognia na tadżycko-kirgiskiej granicy, przejścia graniczne zostało zamknięte.

Zamknięcie przejść granicznych pomiędzy Tadżykistanem a Kirgistanem jest wielkim ciosem nie tylko dla dużych firm, ale również dla mieszkańców przygranicznych miejscowości zajmujących się handlem. W wyniku braku ruchu granicznego zamarł jeden z największych targów w regionie, na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu, gdzie obywatele obu krajów handlowali bydłem, owocami i innymi rzeczami.

źródło: asia plus