Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ambasada USA w sprawie wyroku przeciwko gazecie Asia PlusAmbasada Stanów Zjednoczonych wydała oświadczenie w sprawie ostatniego wyroku przeciwko Asia-Plus: "Ambasada USA uważa, że dzisiejszy wyrok przeciwko gazecie Asia Plus i jego dziennikarce Oldze Tutubalingowej będzie miał wpływ na obniżenie wolności prasy w Tadżykistanie”.


"Wierzymy, że dziennikarze w wykonywaniu swojego zawodu mają prawo do wolności słowa i wypowiedzi a także zasługują na najwyższy stopień ochrony. Stany Zjednoczone od dawna wspierają wolność słowa, wolność mediów i prawo dziennikarzy do pracy bez obawy o cenzurę i zemstę."

Sprawa dotyczy pięciu zrzeszonych Tadżyków i trzy osoby indywidualne, które złożyły pozew przeciwko gazecie Azja - Plus i jej redaktorce Oldze Tutubalinowej w sądzie w dzielnicy Firdavsi Duszanbe. W pozwie strona poszkodowana domagała się 200.000 Somoni jako odszkodowanie za szkody moralne.

Sprawa dotyczy artykułu Olgi Tutubalinowej opublikowanego w gazecie w dniu 29 maja 2013 roku. W swoim artykule na temat tadżyckiej inteligencji Olga Tutubalinowa użyła cytatu z listu Lenina do Maksyma Gorkiego z dnia 15 września 1919 r. "Robotnicy i chłopi rosną w siłę i są coraz silniejsi w walce o obalenie burżuazji i jej wspólników, wykształconych klasach lokajów kapitału, którzy uważają się za mózg narodu . W rzeczywistości nie są one jego mózgiem lecz zakałą narodu . "

Powodowie twierdzą, że artykuł Olgi Tutubalinowej obraził honor i godność, a także reputację dużej grupy społecznej.

Ze swej strony , Pani Tutubalinowa powiedziała, że nie chciała nikogo obrazić. Jednocześnie jednak podkreśla, że nie ma za co przepraszać .
Sąd ostatecznie nakazał zapłatę odszkodowania w wysokości 30 000 Somoni.

źródło: asia plus