Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Dwóch Tadżyków zatrzymanych pod zarzutem przemytu kamieni szlachetnychMinisterstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o zatrzymaniu dwóch obywateli Tadżykistanu pod zarzutem udziału w przemycie kamieni szlachetnych. Zatrzymanymi pod zarzutem przemycania spineli i rubinów okazali się być Shavkat Sayfiddinov, dwudziestoczteroletni mieszkaniec Górskiego Badachszanu oraz Zuhur Bahromov, pięćdziesięcio-sześcioletni mieszkaniec Duszanbe.


Przy Sayfiddinovie znaleziono 155 sztuk spineli o wadze 104,38 g, 132 sztuki czerwonych rubinów o wadze 71,1 g, osiem sztuk niebieskich rubinów wadze 4,38 grama i siedem szmaragdów o wadze 7,72. Zuhur Bahromov przemycał natomiast 172 sztuk spineli o wadze 72,37 grama i trzy czerwone rubiny o wadze 7,26.

Przeciwko mężczyznom zostało wszczęte postępowanie karne.

Spinel (spinel właściwy) – minerał z gromady tlenków, zaliczany do grupy spineli. Należy do grupy minerałów rzadkich. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, ostrokrawędzistego kształtu kryształów (po łacinie "spina" – strzała).

Rubin − kamień szlachetny o barwie od różowej do krwistoczerwonej. Jest to rzadki minerał z gromady tlenków (Al2O3), odmiana korundu.

źródło: asia plus, wikipedia