Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Politycznej walki między Rosją a Tadżykistanem ciąg dalszy. Tym razem Kreml sięgnął po ciężkie działa w postaci embargo. Rosselkhoznadzor (rosyjska agencja Nadzoru produktów rolnych) grozi nałożeniem zakazu importu warzyw z Tadżykistanu.

 

Jak podaje RIA Novosti agencja rolna wezwała Tadżyckie Ministerstwo Rolnictwa do dostosowania swoich produktów rolnych wwożonych do Rosji do ich międzynarodowych norm fitosanitarnych. Grożą czasowym zakazem importu wszystkich produktów roślinnych.

Rosselkhoznadzor wystosowała notę do Państwowej Inspekcji Fitosanitarnej i Kwarantanny obligującą do natychmiastowego wysondowania przypadków naruszania wymogów i nakazów rosyjskich oraz do wprowadzenia działań przeciwko urzędnikom dopuszczającym się uchybień.

ROsyjska agencja dodaje też, że będzie przestrzegać swoich pracowników przed wydawaniem pozwoleń na pracę Tadżykom z powodów medycznych. Główny Inspektor Sanitarny Rosji inspektor Giennadij Onishchenko powiedział 14 listopada, że ​​wielu migrantów pracy z Tadżykistanu zostały niedawno rozpoznano zakażenie wirusem HIV i gruźlicą. Nie wyjaśnił okoliczności badań, ostro natomiast powiedział, że środkiem zaradczym jest pełny zakaz pracy migrantów z Tadżykistanu.

źródło: ASIA-Plus