Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Unia Europejska chce pomóc byłym więźniom w TadżykistanieDelegacja Unii Europejskiej w Tadżykistanie opublikowała informacje o planach rozpoczęcia nowego projektu w tym kraju. Projekt o nazwie: „Prawa społeczno-ekonomiczne oraz kulturowe więźniów i byłych więźniów w Tadżykistanie” ma być realizowany w ramach europejskiego projektu na rzecz demokracji i praw człowieka.

Projekt będzie realizowany przez Instytut Współpracy Międzynarodowej Niemieckiego Stowarzyszenia Edukacji Dorosłych ( DVV International) wraz z dwoma lokalnymi partnerami – Biurem Praw Człowieka i Praworządności oraz NGO Jahon. Projekt będzie finansowany przez Komisję Europejską ( 75 %) oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (25%) .

Projekt będzie realizowany w Norak ( kobiece więzienie nr. 3 ) oraz w Duszanbe, Khorog , Khujand i Qurghon Teppa ( dla byłych więźniów ) przez okres 24 miesięcy. Oczekuje się, że projekt przyczyni się do rozwoju i konsolidacji demokracji i państwa prawa oraz rozwoju podstawowych wolności w Tadżykistanie poprzez zwiększenie dostępu do edukacji i rozwoju osobistego dla kobiet w więzieniach i byłych więźniów obu płci .

Projekt poprzez zwiększenie zaangażowania w edukacje i pracę ma na celu poprawę praw społecznych, ekonomicznych i kulturowych dla jednej z najbardziej pokrzywdzonych grup ludności w Tadżykistanie - więźniarek oraz byłych więźniów obu płci. W ramach projektu,  specjaliści zapewnią bezpłatne porady prawne, konsultacje psychologiczne, szkolenia zakresu rozwoju osobistego i zawodowego a także kursy integracji społecznej.

źródło: asia plus