Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Adwokaci Zaida Saidova otrzymują groźbyAdwokaci  Zaida Saidova, Shuhrat Qudratov, Ishoq Tabarov i Fakhriddin Zokirov poinformowali o tym, że w sprawie ich klienta otrzymali groźby. Jak twierdzą adwokaci, groźby były przesyłane za pomocą wiadomości SMS z numeru telefonu 915651308.

"Domagają się, abyśmy wycofali nasz pozew,"  powiedział w rozmowie z portalem Asia Plus, Shuhrat Qudratov.
Według adwokata, najprawdopodobniej, kwestia gróźb dotyczy pozowu jaki został złożony przeciwko szefowi agencji antykorupcyjnej Abdufattohowi Ghoibowi.

"Złożyliśmy pozew przeciwko Agencji Antykorupcyjnej, ponieważ podejrzewamy, że wyniki DNA w sprawie ojcostwa naszego klienta przeprowadzone przez laboratorium BioPapa w Moskwie zostały sfałszowane," powiedział Qudratov.

Zayd Saidov jest założycielem partii "Nowy  Tadżykistan”.
W maju, Zayd Saidov stanowił siłę napędową Nowego Tadżykistanu, grupy składającej się głównie z biznesmenów i intelektualistów, którzy obiecali  skoncentrować się na rozwoju gospodarczym.

Zayd Saidov został zatrzymany 19 maja 2013 r. pod zarzutem korupcji. Został pozbawiony immunitetu  parlamentarnego. Sąd orzekł również, że Zayd Saidov nie może być zwolniony za kaucją.

Niektóre własności Zayda Saidova i jego najbliższych krewnych zostały skonfiskowane. Policja skonfiskowała m.in. pięć samochodów należących do Zayda Saidova i jego synów a także ich domy.

Saidov  twierdzi, że jest niewinny, a zarzuty skierowane przeciwko niemu są częścią rosnącej presji stosowanej przez organy państwowe, wywołane jego planami odnośnie utworzenia partii opozycyjnej.

W styczniu 2014 roku został skazany na 26 lat więzienia.

źródło: asia plus