Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Znany tadżycki prawnik podważa decyzje sądu w DuszanbeZnany tadżycki prawnik, Vatan Abdurahmonov, będący członkiem Stowarzyszenia Sędziów Krajów Azji Środkowej a także Rady Stowarzyszenia Sędziów Tadżykistanu, ma nadzieję, że sąd wyższej instancji podejmie właściwą decyzję w sprawie wyroku jaki wydał sąd w Duszanbe przeciwko gazecie Asia Plus i jej redaktorce Oldze Tutubalinowej.


"Wyrok przeciwko Asia-Plus i i dziennikarce Oldze Tutubalinowej uważam za bezzasadny, ponieważ artykuł nie obraża honoru i godności żadnych osób, gdyż pojęcie "inteligencji jest zbyt szerokie. Teraz musimy poczekać, aż sąd najwyższy podejmie decyzję w tej sprawie." powiedział Abdurahmonov.
Sprawa dotyczy pięciu zrzeszonych Tadżyków i trzy osoby indywidualne, które złożyły pozew przeciwko gazecie Azja - Plus i jej redaktorce Oldze Tutubalinowej w sądzie w dzielnicy Firdavsi Duszanbe. W pozwie strona poszkodowana domagała się 200.000 Somoni jako odszkodowanie za szkody moralne.

Sprawa dotyczy artykułu Olgi Tutubalinowej opublikowanego w gazecie w dniu 29 maja 2013 roku. W swoim artykule na temat tadżyckiej inteligencji Olga Tutubalinowa użyła cytatu z listu Lenina do Maksyma Gorkiego z dnia 15 września 1919 r. "Robotnicy i chłopi rosną w siłę i są coraz silniejsi w walce o obalenie burżuazji i jej wspólników, wykształconych klasach lokajów kapitału, którzy uważają się za mózg narodu . W rzeczywistości nie są one jego mózgiem lecz zakałą narodu . "

Powodowie twierdzą, że artykuł Olgi Tutubalinowej obraził honor i godność, a także reputację dużej grupy społecznej.

Ze swej strony , Pani Tutubalinowa powiedziała, że nie chciała nikogo obrazić. Jednocześnie jednak podkreśla, że nie ma za co przepraszać .
Sąd w Duszanbe ostatecznie nakazał zapłatę odszkodowania w wysokości 30 000 Somoni.

 

źródło: asia plus