Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżycy po zakończeniu edukacji religijnej ponownie wyjeżdżają zagranicęPrzemawiając na posiedzeniu Izby Wyższej Parlamentu Tadżykistanu ( Majlisi Milli ) Tadżykistanu Marszałek Sherkhon Salimzoda powiedział, że niektórzy z obywateli Republiki Tadżykistanu, po powrocie z zagranicznych szkół religijnych ponownie wracają zagranicę.  Obecnie strona rządowa bada sytuacje i nie jest w stanie podać dokładnej liczby Tadżyków, którzy po zakończeniu edukacji religijnej powrócili do kraju kształcenia.


"W ubiegłym roku, 27 osób zostało skazanych przed sądem za członkostwo w organizacji terrorystycznej. Poza tym, 53 osoby zostało skazane za gwałt, a 52 osoby zostało skazane na karę więzienia za próbę namówienia innej osoby do samobójstwa . Odnotowaliśmy również 100 przypadków samobójstw wśród nieletnich oraz 13 przypadków śmierci z przedawkowania." powiedział Salimzoda .

Powrót studentów do Tadżykistanu z krajów muzułmańskich rozpoczął się w sierpniu-wrześniu 2010 roku, kiedy to prezydent Emomali Rachmon powiedział, że studenci nielegalnych szkół islamskich zbyt często "ulegają wpływom ekstremistów." Rachmon wezwał wówczas rodziców aby sprowadzili swoje dzieci z powrotem do Tadżykistanu .

W sierpniu 2010 roku prezydent Emomali Rachmon ostrzegł , że zagraniczne szkoły religijne chcą indoktrynować uczniów z Tadżykistanu z radykalną islamską ideologią  i ponownie wezwał rodziców aby sprowadzili swoje dzieci do domów.
Źródło: Asia plus