Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Departament Stanu USA określa Tadżykistan jako państwo autorytarneNarodowy Raport 2013 na temat sytuacji praw człowieka opublikowany przez Departament Stanu USA w dniu 27 lutego stwierdza,  że Tadżykistan jest państwem autorytarnym, a prezydent Emomali Rachmon i jego zwolennicy  pochodzący głównie z jednego regionu kraju  zdominowali tadżycką scenę polityczną.


W raporcie Departamentu stanu USA czytamy, że Konstytucja Tadżykistanu przewiduje system polityczny wielopartyjny, ale w rządzie kultywuje pluralizm polityczny. Ponadto według raportu w ostatnich wyborach które odbyły się 6 listopada 2013 brakowało prawdziwiej wolności wyboru a ponad to wybory nie spełniały międzynarodowych standardów.

Według raportu, najbardziej znaczące problemy dotyczące praw człowieka w Tadżykistanie do stosowanie tortur i znęcanie się nad więźniami i innymi osobami przez siły bezpieczeństwa;  tłumienie aktywności politycznej, ograniczanie wolności słowa i swobodnego przepływu informacji  w tym wielokrotne zablokowanie kilku niezależnych portali informacyjnych oraz społecznościowych. Twórcy raportu stwierdzają również, że w Tadżykistanie panuje bardzo mała wolność religijna, a kobiety często badają ofiarom przemocy i są dyskryminowane.

źródło: asia plus