Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Chińscy rolnicy chcą wydzierżawić kolejne hektary ziemi w TadżykistanieMinisterstwo Rolnictwa w Tadżykistanie poinformowało o planach chińskich rolników, którzy zamierzają dzierżawić lub wykupić suche ziemie w dzielnicy  Qumsangir w prowincji Khatlon. Według informacji podanych w oficjalnym komunikacie wydanym przez tadżyckie ministerstwo, zależna od Chin spółka akcyjna, zrzeszająca chińskich rolników China Open Joint-Stock Company (OJSC) posiada na chwilę obecną w Qintang 280 hektarów ziemi.


Ministerstwo Rolnictwa informuje również, że jest to jedyne chińskie przedsiębiorstwo posiadające użytki rolne na terenie Tadżykistanu.

"Chińscy rolnicy uprawiają obecnie 99 hektarów użytków rolnych w dzielnicy Rumi i 181 ha w dzielnicy Yovon. Tereny te są wydzierżawione na okres 49 lat. W Yovon chińscy rolnicy przy użyciu chińskich nasion na powierzchni 122 hektarów rozpoczęli uprawę bawełny.” – informuje Ministerstwo Rolnictwa.

"Wniosek chińskich rolników o dzierżawę dodatkowych gruntów nie został jeszcze zatwierdzony. Kwestia ta zostanie omówiona z przedstawicielami chińskiej spółki rolniczej w najbliższej przyszłości." – informuje rzecznik Ministerstwa Rolnictwa.

Źródło: Asia plus