Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan otrzymał 45 mln euro na wzmocnienie swojej granicy z AfganistanemZastępca szefa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego w Tadżykistanie ( SCNS ) , Mansourjon Umarow, oświadczył w dniu 5 marca na konferencji w sprawie sposobów umocnienia  współpracy granicznej pomiędzy Tadżykistanem i Afganistanem, że społeczność międzynarodowa przekazała na ten cel środki w wysokości 45 mln €.

"Pomoc przy wzmocnieniu granicy pomiędzy Tadżykistanem i Afganistanem jest udzielana w związku z wycofaniem międzynarodowych sił  koalicyjnych z Afganistanu. Szacujemy, że sytuacja z czasem będzie coraz trudniejsza, dlatego oczekujemy od strony afgańskiej zapewnienia odpowiednich środków, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wycofania wojsk koalicji." powiedział Umarow.

Umarow powiedział, że w ciągu trzech ostatnich lat odnotowano na granicy Tadżykistanu i Afganistanu odnotowano 38 potyczek pomiędzy organami ścigania a uzbrojonymi przemytnikami narkotyków . W wyniku przeprowadzonych akcji zginęło 36 przemytników narkotyków oraz przechwycono ponad 3500 kilogramów narkotyków i 120 sztuk broni palnej.

„Pomimo tak dobrych wyników i ogromu pracy, przemyt narkotyków pozostaje jednym z najważniejszych problemów, dlatego Tadżykistan ma poparcie społeczności międzynarodowej.” Dodał  Umarow.
Źródło: Asia plus