Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Prawnik Zayda Saidova aresztowanyKilkukrotnie pisaliśmy już o znanym tadżyckim biznesmanie, Zaydzie Saidovie. Sprawa wokół tej osoby staje się coraz ciekawsza, gdyż kilka dni temu tadżyckie służby aresztowały jednego z jego adwokatów. Fakhriddin Zokirov został aresztowany przez funkcjonariuszy Państwowej Agencji Kontroli Finansowej i Zwalczania Korupcji.


Według informacji podanych przez tadżyckie organy ścigania, obrońca Saidova  podejrzany jest o uzyskanie dużego kredytu na podstawie przedstawienia fałszywych dokumentów.

Podobno  Fakhriddin Zokirov uzyskał pożyczkę w wysokości  1 mln dolarów, legitymując się przed urzędnikiem w banku podrobionym zaświadczeniem, w wyniku czego Zokirov zdołał wziąć pożyczkę na nieistniejącą firmę.

Według opublikowanych informacji na dzień dzisiejszy spłacona została połowa kwoty pożyczki.

Fakhriddin Zokirov jest prawnikiem Zayda Saidova, który  jest założycielem partii "Nowy  Tadżykistan”.

W maju, Zayd Saidov stanowił siłę napędową Nowego Tadżykistanu, grupy składającej się głównie z biznesmenów i intelektualistów, którzy obiecali  skoncentrować się na rozwoju gospodarczym.

Zayd Saidov został zatrzymany 19 maja 2013 r. pod zarzutem korupcji. Został pozbawiony immunitetu  parlamentarnego. Sąd orzekł również, że Zayd Saidov nie może być zwolniony za kaucją.
Niektóre własności Zayda Saidova i jego najbliższych krewnych zostały skonfiskowane. Policja skonfiskowała m.in. pięć samochodów należących do Zayda Saidova i jego synów a także ich domy.

Saidov  twierdzi, że jest niewinny, a zarzuty skierowane przeciwko niemu są częścią rosnącej presji stosowanej przez organy państwowe, wywołane jego planami odnośnie utworzenia partii opozycyjnej.

W styczniu 2014 roku został skazany na 26 lat więzienia.
Źródło: Asia plus