Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ponad milion Tadżyków przebywa w Federacji RosyjskiejRosyjska Federalna Agencja Migracyjna opublikowała raport, z którego wynika, że kierunek migracji dla tadżyckich obywateli od lat pozostaje niezmienny. Według danych przekazanych przez stronę rosyjską, na terenie Federacji Rosyjskiej początkiem marca przebywało ponad 1,032 miliona obywateli Tadżykistanu. Wśród nich było około 854 tysiące mężczyzn oraz 180 tysięcy kobiet.


Dane pokazują jednak, że w porównaniu z grudniem 2013 r. liczba tadżyckich obywateli przebywających w Rosji zmniejszyła się o 72 000 a liczba kobiet z tadżyckim paszportem przebywających w Rosji spadła o 5000.

Tymczasem według danych opublikowanych przez Tadżycką Agencję Migracyjną, z Tadżykistanu w ubiegłym roku wyjechało 964 500 Tadżyków.

Wśród osób, które opuściły ojczyznę w poszukiwaniu lepszych możliwości zatrudnienia aż 800 000 stanowią mężczyźni, a zaledwie 101 tysięcy to kobiety.

Powyższe dane jedynie potwierdzają znaną od lat tendencje, w myśl której wielu młodych Tadżyków emigruje z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Taka sytuacja stwarza w kraju wiele problemów natury społecznej. Jak wynika z powyższych danych, jednym z najważniejszych problemów jest brak młodych mężczyzn w kraju.

Źródło: Asia plus