Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Dan Burton: Woda jest błogosławieństwem TadżykistanuAmerykański kongresman, Dan Burton opublikował niedawno artykuł zatytułowany: „Czyste zasoby energetyczne w Tadżykistanie.” W swoim artykule, amerykański polityk stwierdza, że rozległe tadżyckie zasoby wodne mają potencjał aby zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej nie tylko dla samego Tadżykistanu, lecz również dla sąsiednich krajów, m.in. dla Pakistanu, Afganistanu, Uzbekistanu i innych krajów w regionie.


Dan Burton po raz pierwszy odwiedził Tadżykistan w roku 2012, podczas ostatniego roku swojej kadencji w kongresie Stanów Zjednoczonych. Jak pisze Washington Time’s, ta wizyta była rzadkim symptomem zainteresowania krajami Azji Środkowej, zważywszy na fakt, że żaden z amerykańskich prezydentów nigdy nie odwiedził Tadżykistanu.

Burton pisze: "Ciężko znaleźć kraj, który położony jest w lepszym strategicznym miejscu, kierując się wytycznymi amerykańskiej polityki zagranicznej.  Tadżykistan posiada 810 – milową granicę z Afganistanem oraz 260 – milową granicę z Chinami. Jednak to nie strategiczne położenie tego kraju jest jego największą zaletą, lecz woda.
W czasach, kiedy czysta energia jest najbardziej pożądaną energia na świecie, Tadżykistan został obdarzony bardzo obfitymi zasobami wody która może produkować energię zapewniając wystarczającą jej ilość nie tylko dla Tadżykistanu, lecz również dla sąsiednich krajów.”

Więcej na : news.tj