Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Aga Chan wierzy w siłę społeczeństwa obywatelskiegoAga Chan ostrzegł, że rosnąca siła mediów społecznościowych nie zawsze oznacza polepszenie relacji między ludźmi, a także, że płytkość nowych mediów, izolacja intelektualna i wzajemna ignorancja niekorzystnie wpływają na relacje między islamem a zachodem, mimo bardzo połączonego dzisiejszego świata.


Aga Chan IV powiedział również:  " Więcej informacji w zasięgu ręki może oznaczać więcej wiedzy i zrozumienia. Może jednak oznaczać również większą powierzchowność, łatwość w wydawaniu wyroków oraz kierowanie się skrótowymi informacjami bez wnikania w nie. "

Aga Chan wyjaśnił, że społeczeństwo obywatelskie może pomóc w tworzeniu nowych ram władzy, jak miało to miejsce niedawno w Kenii, Tunezji i Bangladeszu.

"Wierzę , że głos społeczeństwa obywatelskiego może być jednym z najpotężniejszych sił w naszych czasach . Tam gdzie ludzie potrzebują zmian, usłyszymy głosy żądające zmian, a tam gdzie ludzie żyją w strachu, usłyszymy głosy pełne nadziei." powiedział Aga Chan.

Aga Chan IV znany jest z działalności filantropijnej, zakłada również liczne szpitale i uniwersytety, na co pozwala mu znaczny majątek prywatny oraz majątek wspólnoty. Założone organizacje noszą zwykle imię jednego z Aga Chanów. Kieruje również Instytutem Studiów Isma'ilickich. Imam często zabiera głos w sprawach politycznych – najbardziej znanym wypadkiem było zażądanie od tadżyckich aga chanów wycofania się z antyrządowego powstania (co w rzeczywistości nastąpiło). Książę uchodzi za jedną z najbardziej reformatorskich postaci w świecie islamu, podobnie rzecz ma się z całym kierowanym przez niego wyznaniem. Komandor Legii Honorowej, uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego (KBE) oraz Orderem Kanady. W 2009 otrzymał honorowe obywatelstwo Kanady.

Źródło:  Asia plus, wikipedia