Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Szwajcaria i EBOR pomogą sfinansować dwa nowe projekty w TadżykistanieMinister finansów Tadżykistanu, Abduasalom Qurbonov oraz Krajowy Dyrektor Biura Współpracy Szwajcarii z Tadżykistanem, Peter Mikula podpisali umowę o udzielenie pomocy finansowej i technicznej dla dwóch projektów w ramach Regionalnego Programu Wodno-Ściekowego w Sughd.

Biuro Współpracy Szwajcarii z Tadżykistanem, poinformowało, że całkowity udział rządu Szwajcarii w kosztach poprawy zaopatrzenia w wodę w Sughd wynosi około 18 mln USD. Projekty będą współfinansowane przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) poprzez pożyczki wynoszące około 12 mln USD .

Szwajcaria i EBOR z sukcesami współpracują przy realizacji projektów wodnych w Tadżykistanie od 2004 roku, kiedy to została uruchomiona I faza projektu budowy wodociągów w Khujand. W wyniku realizacji I i II fazy projektu, całe miasto Khujand na chwilę obecną cieszy się nieprzerwaną dostawą czystej wody 24 godziny na dobę.

W oparciu o doskonałą współpracę i trwałe rezultaty w poprzednich wspólnych projektów EBOR wezwał rząd szwajcarski do udziału w dwóch nowych projektach: Budowie oczyszczalni ścieków w Khujand oraz w II fazie projektu poprawy dostaw wody w północno-zachodnim Tadżykistanie.
Źródło: Asia plus