Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

NATO wkracza do Azji ŚrodkowejW tym roku minie 13 lat operacji sił NATO w Afganistanie. Podsumowując pośrednie wyniki tej kampanii eksperci przyznają, że ogólnie było to fiasko. Zachodnie wojska w afgańskiej topografii nie były odpowiednim środkiem walki z partyzancką taktyką przeciwnika. Talibowie nie tylko nie zostali rozbici, ale jeszcze umacniają się.


W związku z tym nasuwa się pytanie: jakie były prawdziwe cele rozpoczęcia kampanii wojskowej sił koalicyjnych na terytorium Afganistanu, jeśli zagrożenia nie tylko nie zmniejszyły się, ale jeszcze pojawiły się nowe?

Analitycy w Duszanbe, zastanawiając się nad wynikami kampanii wojskowej NATO w sąsiednim Afganistanie, mówią: w ciągu 13 lat i tak nie udało się im osiągnąć wymiernego sukcesu. Ponadto stracili inicjatywę strategiczną, która przeszła na siły lokalne, w tym także na talibów, mówi tadżycki politolog Abdulwachid Szamołow:

Talibowie są świadomi swoich priorytetów: znajomość terenu i ludności. Co więcej, do nich lgną ludzie. Ta forma wojny, którą prowadzi koalicja, staje się przyczyną postrzegania ich przez ludność jako okupantów.

Cały artykuł na polish.ruvr.ru